Korona Zamanı Eğitim


Korona virüs sebebiyle evlerde kaldığımız şu günlerde çocuklarımızın eğitimleri ile daha fazla ilgilenebilme imkanı da bulduk.


Malum. Tüm dünyada sadece iki ülkede eğitim öğretime ara verilmeyerek uzaktan eğitime geçildi ve bunlardan biri de Türkiye.

Uzaktan eğitimin ilk günlerinde adaptasyon problemleri yaşansa da kısa süre içerisinde herkesin uzaktan eğitime alıştığını ve sürecin daha da geliştirilebilmesi için çaba sarf ettiğini sosyal medyadan görebiliyoruz.

Bakanlık her geçen gün daha da geliştirilen Eğitim Bilişim Ağı (EBA) üzerinden eğitime dair tüm süreçleri makine öğrenmesi temelinde veriye dayalı organize ederek, benim adını koyduğum Eğitimde Üretkenlik Çağı için büyük geliştirmeler yaptı.

Aynı zamanda Eğitimde Fırsat Adaleti de sağlayan EBA gerek eğitimde verimlilik gerekse de eğitim ekonomisi açısından bence büyük bir nimet.

Veliler tarafından da beğenilerek takip edilen ve desteklenen uzaktan eğitim sürecinde paydaşlar arası sorumluluk paylaşımı bence oldukça önem kazandı.

Evet. Çocuklarımızın geleceği için artık hepimize büyük sorumluluklar düşüyor. Belki de bu süreç birçok velinin okula ve eğitime bakış açısındaki sorunları çözme adına düşünme fırsatları da sunmuştur.

Özellikle zaman kısıdını daha verimli değerlendirebilme imkanı bulduğumuz şu günlerde her bireyin kendini ve yakın çevresini yeniden keşfetmesi ve hatalarının farkına varmasını da sağladı.

Adeta fazlaca hızlanan yaşamlarımızda bir anda durduk ve hızın sadece kendimizi yıprattığının farkına vardık belki de.

Ee ne demişler olanda hayır vardır..

Milyonlarca elektronik kaynağın da öğretmen kitaplığı ve eba üzerine aktarıldığını düşündüğümüzde erişim fırsatlarının ne denli arttırıldığını da görebiliyoruz.

Tabi burada herkesin evinde internet erişimi mi var ya da aynı koşullarda bağlantı hızına mı sahibiz diye soranları duyuyorum.

İnsanlık olarak herkesin kendi yenisine gebe olduğu olağanüstü bir zaman dilimindeyiz ve bu süreci en az zarar, optimum fayda ile atlatabilmek adına yapılan eylemleri fazla acımasızca eleştirmiyor muyuz arkadaşlar?

Üreten ve insanlık için değer katan herkesi alkışlamamız gerekmiyor mu?

Lütfen çocuklarımızın geleceği söz konusu olduğunda bari birlik olalım.

Peki bu süreç bize neler öğretti?

Hangi hususlarda daha dikkatli olmalıyız, eksiklerimiz neler?


Olağanüstü koşullar altındayken her şeyin kusursuz olmasını tabiki kimse beklemiyor.

Ancak olağan dönem koşulları altında dikkat edebileceğimiz bazı durumlar elbette var ve süreç içerisinde daha da sağlıklı bir yapıya kavuşacaktır diye düşünüyorum.

Benim gördüklerim ve aldığım notlar şunlar arkadaşlar;

⁃ Ülkemizde eğitimde dijitalleşme noktasında gerekli alt yapı ve dijital yetkinliklere sahip insan kaynağımız var.

⁃ Evlerin birçoğu gerekli teknik alt yapıya sahip lakin sadece eba tv üzerinden süreci takip etmek durumunda olan öğrencilerimiz de mevcut ve bu kesinlikle çözülmesi gereken bir durum.

⁃ Önümüzdeki yıllarda uzaktan eğitimin devamlılığını sağlayabilmek adına her kesimin eşit alt yapı olanaklarına sahip olması için çalışılması gerekir.

⁃ Tüm eğitim paydaşlarına eğitimin dijital dönüşümünün faydaları daha fazla anlatılmalı diye düşünüyorum.

⁃ Eğitim öğretimin ne kadarının dijitalleşebileceği ne kadarının mekanlara bağımlı olduğu ve bu bağlılıkların nasıl geliştirilebileceğine ilişkin yapılmış olan çalışmaların açık paylaşım ilkesine dayalı olarak tüm paydaşlarla paylaşılması ve olağan dönem koşullarında optimum ortak aklın devreye alınması gerekir.

⁃ Veriye dayalı yönetişim sistemlerinin kullanımı sürecinde yeniden tanımlanan ve değişimi zaruri olan okul yöneticiliği olgusu tekraren çalışılabilir ve sürecin verimliliğini arttırıcı çalışmalar yapılabilir.

Bunlar sürece dair tutmuş olduğum notlarımdır.

Sizler uzaktan eğitimin devamlılığı ile ilgili neler düşünüyorsunuz?


Sürece ve sisteme ilişkin önerileriniz neler lütfen benimle paylaşın, yorumlarınız benim için çok değerli.

27 Nisan 2020 - 14:12

Düşüncenizi paylaşın

Daha yeni Daha eski